Zoznam rozhodcov

Pravidlá šachu, ratingy, normy, súťažné poriadky, ...

Zoznam rozhodcov

Odoslaťod rastík Št Apr 19, 2012 10:06 am

na http://www.chess.sk/index.php?str=clenovia&detail=4 možno nájsť zoznam rozhodcov, chcel by som sa spýtať, aké postavenie majú rozhodcovia, ktorým vypršala platnosť rozhodcovskej triedy, či sa im nejak znižuje alebo úplne strácajú možnosť rozhodovať, alebo rozhodcom človek zostáva až do smrti (a v niektorých prípadoch, ako napríklad pán Uhrín, nech mu je zem ľahká, aj po smrti)

poprosil by som zodpovedných o aktualizáciu tohto zoznamu v rámci prijatých pravidiel, ďakujem
najväčší slovenský šachový amatér -)
Obrázok používateľa
rastík

Založený: Št Nov 05, 2009 7:52 pm

Re: Zoznam rozhodcov

Odoslaťod dubravan Ne Máj 27, 2012 2:57 pm

Ponúkame jedno voľné miesto pre rozhodcu, v letnom turnaji, k plneniu noriem FA.

Podmienka: úspešne absolvovaný seminár FA

Viac informácií: klub@place.sk
Obrázok používateľa
dubravan

Založený: Ut Okt 18, 2011 9:00 pm

Odoslaťod zarb Ne Mar 10, 2013 2:12 pm

Som len treťotriedny rozhodca ZA kraja. Dosť mi vadí neprehľadnosť licencií fide na stránke SŠZ, zvlášť zoznam licencií a zvlášť zoznam rozhodcov, ale po kontrole na zozname FIDE, oboje už trochu neaktuálne. Začal som hľadať na Internete či si niektoré kraje vedú verejnú evidenciu svojich rozhodcov nejakým rozumnejším spôsobom.
Cez google som našiel jediný taký zoznam u Bratislavy: http://www.bsz.chess.sk/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=110

Toto riešenie sa mi páči, tuším sa s novým stavom licencií rozhodcov dokázala vysporiadať len Bratislava a robí to navonok verejný dojem že v ostatných krajoch tí "krajskí" asi nič nerobia - čo však viem že nie je pravda.

Mám otázku na komeptentných či by nešlo tento zoznam rozšíriť na všetkých rozhodcov a umiestniť ho na stránku SŠZ? Nedalo by sa dohodnúť so správcom toho zoznamu p.Šipekym?

Ešte pridám jeden nápad - ak by Ste sa náhodou s p.Šipekym dohodli, čo tak pridať ešte jeden stĺpec s nadpisom tréner a tam iba uviesť trénerský stupeň. Lebo mi tiež pripadá zbytočné viesť zvlásť zoznam trénerov keď stačí do podobného zoznamu len pridať jeden stĺpec navyše. Nadpis by potom mohol byť "Zoznam rozhodcov a trénerov".

Tiež sa omlúvam že sa takto kriticky vyjadrujem a preto sa nechcem ani radšej podpísať, aby niekto nebol proti mne tým, že zle môj článok pochopí. Tiež vyhlasujem že pána Šipekyho vôbec nepoznám a ani neviem ako vyzerá, čítam len jeho meno pod tým zoznamom.
zarb

Založený: Ne Mar 10, 2013 12:46 pm

Odoslaťod Ondrej Danada Po Mar 11, 2013 5:35 pm

Určite súhlasím s tým, že kritika je oprávnená a treba v tom urobiť poriadok. V neďalekej minulosti bola určitá vlna kritiky Dorasteneckej ligy tiež kvôli neaktuálnosti údajov. Problém je v chýbajúcom informačnom systéme. Informačný systém je úplný základ všetkého cez všetky šachové rezorty, bez ktorého žiadna oblasť nemôže poriadne fungovať a plniť všetky svoje ciele. Komisia pre náborové turnaje to dávno pochopila, na nič nečakala a svoj systém si zriadila vo vlastnej réžii. Aj vďaka tomu je GPX také populárne. Riaditelia Dorasteneckej ligy schytali nejakú kritiku tiež kvôli tomu, že tam neboli výsledky, ale pritom sami nemali možnosť ich tam vkladať. To už som samozrejme dal do poriadku a vďaka tomu tam teraz výsledky postupne a priebežne pribúdajú.

Kritika je niekedy veľmi prospešná, až nevyhnutná, lebo ak by sa tých výsledkov nikto nedožadoval, niekto by mohol usúdiť, že to nikoho nezaujíma, nikomu nechýba. Preto som rád, keď sa niekto zaujíma a napíše, čo mu chýba.

Začnem od konca. Spájať zoznam rozhodcov a trénerov je zlý nápad z viacerých dôvodov. Dôvod najviac zrozumiteľný primárnemu používateľovi je ten, že ide o biznisovo odlišnú funkcionalitu. Aj keď po technickej stránke je to úplne to isté, z pohľadu biznisového buď hľadám rozhodcu alebo trénera a to druhé ma v danej chvíli nezaujíma. Nikdy nehľadám oboje naraz. Z pohľadu administratívneho by to bol tiež problém, keďže rozhodovať o udelení trénerskej kvalifikácii je v kompetencii niekoho iného ako rozhodovať o rozhodcovskej kvalifikácii. Ak by to malo byť po technickej stránke riešené v jednej tabuľke, tak by bol strašný anti-pattern.

Čo sa týka použitia zdrojového kódu z BŠZ, tak to tiež nie je dobrý nápad. Z pohľadu prácnosti, ak by som mal ten zoznam previesť do konzistentného štýlu so zvyškom webu, integrovať na naše používateľské kontá a roly a integrovať na náš aplikačný riadiaci element, bolo by to časovo náročnejšie ako doplniť jednu tabuľku s 1-2 formulármi na náš web s rovnakou funkcionalitou. Problém je však aj v tom, že evidencia rozhodcov na úrovni BŠZ pravdepodobne neimplementuje takú funkcionalitu ako je vlastníctvo záznamu a zmenu vlastníctva, čo by potom znemožňovalo, aby si každý kraj spravoval svojich rozhodcov a musel by to robiť niekto centrálne. Iná možnosť by bola nasadiť riešenie BŠZ na všetky kraje a zintegrovať to prostredníctvom webových služieb na web SŠZ, ale to si neviem celkom dobre predstaviť, keďže nie všetky kraje vôbec majú svoj web.

Každopádne na to myslím a časom sa to zmení. A to aj napriek tomu, že momentálne som ešte trochu znechutený z toho, ako sa počas extraligy kašlalo na moju prácu a metodiku v oblasti on-line prenosov.
Obrázok používateľa
Ondrej Danada

Založený: Po Nov 17, 2008 7:17 pm

Odoslaťod sipkes St Mar 13, 2013 5:20 pm

Pekný deň prajem,
veľmi ma teší, že sú pozitíve ohlasy na rozhodcovskú databázu (DB) BA kraja. Pochvalu si však zasluhuje Rasťo Kevický, ktorému som sa raz posťažoval ako nesystémovo sa pracuje s DB rozhodcov na úrovni rozhodcovskej komisie, ktorá síce má svoj zoznam rozhodcov, avšak je to veľmi komplikované ak ho chcú editovať viacerí naraz. Nevraviac o aktualizovaní DB na webe SŠZ.
Či sa takáto DB rozšíri aj k používaniu SŠZ je predčasné polemizovať, no na pripravovanom zasadnutí RK SŠZ budem určite zastávať názor k jej používaniu aj v rámci celej SŠZ (na čo už je pripravená).
Verím, že na tomto zasadnutí RK sa dorieši aj otázka licencií pre rozhodcov (vzťah platnosti národnej rozhodcovskej licencie a FIDE rozhodcovskej licencie), čo sme v našej DB v podstate neriešili.
Keďže ja som k tejto vymoženosti prišiel ako slepé kura k zrnu prikladám aj vyjadrenie programátora DB, ktorý presnejšie priblíži technické detaily a ďalšie možnosti DB:
----------
Dobry den.

Trosku sa predbehlo pripravovane prekvapenie.
Ohladom toho zoznamu rozhodcov treba preto nieco vysvetlit:

PRE: zarb
Zoznam som urobil povodne len pre potreby BSZ, pre p.Sipekyho, ktory ma potom poprosil ci ho nerozsirim na vsetky kraje a nechame to zatial neaktivne z dovodu ze komisia rozhodcov musi este rozhodnut ohladom licencii a narodnych tried ako sa bude co evidovat a zverejnovat.
Predbezny (neoficialny) taky zoznam vsetkych rozhodcov SSZ na ukazku, ale uz aktualny aj s licenciami (telefony su schvalne zatial odkomentovane), je tu: http://www.dubravan.eu/arbissz.php
Ako si mozno vsimnut je uz v style pripravenom pre styly chess.sk , staci na chess.sk vlozit kod ktory je uz pripravneny uplne naspodku tejto stranky:
http://www.dubravan.eu/index.php?kvr=rozhodcovia-bsz
PRE: Ondrej
Ahoj Ondrej, su vyriesene vstupy, vlastnictvo zaznamov aj ich postupovanie, vytvorene skusobne konta pre krajskych rozhodcov, kazdy lektor si moze spravovat svojich ludi, krajski rozhodcovia svoje kraje a mozu odovzdat rozhodcu inemu kraju, administratori maju pristup na vsetko.
Zapisuju sa aj „job logy“ kto kedy co menil, pridaval a vymazaval, nielen nick ale aj IP, server, cas, datum atd... (tieto udaje su zatial pristupne iba mne)
Databazka v skutocnosti obsahuje aj dalsie udaje rozhodcov ktore sa nezverejnuju, z tohoto dovodu sa zapisuje aj kto kedy na ktory zaznam pozeral aj ked nic nemenil.

V podstate ak bude vsetko poschvalovane, upravene, tak ta potom zrejme oficialne niekto oslovi (asi JUDr. Syrovy ?) ci by si nebol ochotny umiestnit namiesto terajsieho zoznamu „IFRAME kod“ s tymto novym zoznamom, o dalsie sa netreba starat lektori si budu on-line este v priebehu seminara udaje aktualizovat, staci len pristup k Internetu. Hosting je mirorovany, denne zalohovanie, v ramci webu nasho klubu.

Nie je vsak iste ci sa tento zoznam a sposob evidencie a editacie schvali. V ustrety sme vsak vysli, ked sa to uz raz robi, tak preco to neposkytnut dalej v rozsirenej forme.

PRE: oboch
Co sa tyka vlozenia stlpca trenerov, treba si uvedomit ze ku kvalifikacii trenera sa viaze napriklad aj platnost a ku kvalifikacii rozhodcu tiez platnost... ( v ramci databazky moze byt vsetko dohromady, ale vystupnu tabulku by som robil jednu pre rozhodcov a jednu pre trenerov) ..takze uplne suhlasim s Ondrom „Spájať zoznam rozhodcov a trénerov je zlý nápad z viacerých dôvodov.“ ..nateraz by som riesil iba rozhodcov, ak sa ukaze ze sa ide dobrou cestou mozeme sa pobavit o rozsireni na trenerov – ale ako samostatny vystup trenerov. Do tohoto zas ale ma co povedat v prvom rade komisia pre trenerov.
Rasto
------
toľko vyjadrenie o ktoré som požiadal vzhľadom k načrtnutým otázkam.
Laco Šipeky
sipkes

Založený: St Jún 03, 2009 8:52 am

Odoslaťod dubravan Po Jún 10, 2013 9:07 pm

Všetkým rozhodcom!

Skontrolujte si prosím svoje údaje v novom zozname rozhodcov: http://www.chess.sk/index.php?str=clenovia&detail=4

Žiadosti o opravy zasielajte e-mailom na správcov databázky uvedených pod tabuľkou. Opravy sa zrejme budú týkať najmä posledného seminára na jeseň 2012.

Odteraz je zoznam pripravený na on-line používanie. Umožňuje pridávať nových rozhodcov a meniť údaje existujúcich rozhodcov okamžite ešte v priebehu seminára, pokiaľ bude lektorom seminára prístupné pripojenie na Internet.
Obrázok používateľa
dubravan

Založený: Ut Okt 18, 2011 9:00 pm

Odoslaťod Morphynista St Apr 02, 2014 1:56 pm

Na zasedání prezidentské rady FIDE v Chanty-Mansijsku dne 30.3.2014 byly uděleny i tituly IA ( International Arbiter ) a FA ( FIDE Arbiter ) . Titul IA obdržel Rastislav Diviak a titul FA Matej Vyparina. Oběma úspěšným rozhodčím patří poděkování a uznání !
Morphynista

Založený: Po Mar 28, 2011 3:13 pm

Naspäť na Rozhodovanie

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.