Výklad k účasti hráčov v mládežníckych súťažiach

Pravidlá šachu, ratingy, normy, súťažné poriadky, ...

Re: Výklad k účasti hráčov v mládežníckych súťažiach

Odoslaťod Ondrej Danada St Jún 27, 2012 6:15 am

P. Gajarský, my ale dostatok empirických skúseností nemáme - toto, čo máme teraz, tu ešte nikdy nebolo. Tu nešlo len o rodeľovanie, ale aj spájanie. MSR v RAPIDe sa rozdelili a následne spojili s príslušnými MSR družstiev. Prienik počtu účastníkov MSR družstiev či už ml. žiakov alebo st. žiakov s jednotlivcami je výrazne vyšší ako prenik medzi MSR družstiev st. žiakov a ml. žiakov navzájom, čo ukazujú aj počty, ktoré som uviedol. Z toho pohľadu je oveľa logickejšie spojiť MSR družstiev s jednotlivcami a nie družstvá navzájom.

Môj pohľad, ktorý som uviedol, nie je pohľad organizátora, ale pohľad klubu. Bolo to rozdelené presne ako píšete, na miestach vedľa seba. Ak by ste tam boli, mali tam 10 detí a vy behali medzi 2 miestami, asi by ste nič také nenavrhovali.

V prípade takýchto víkendových/jednodňových podujatí súhlasím s Vami, že aj lokalita je dôležitá, preto by mal dostať prednosť organizátor s dobrou dopravnou dostupnosťou, ale to už je otázka konkurzov.

Inak, pokiaľ navrhujete 1 víkend jednotlivci (v 1 deň) a 1 víkend družstvá (st. + ml.), tak náklady klubov budú vyššie ako v návrhu schválenom VV.

Čo sa týka diskusie, návrh bol samozrejme konzultovaný s viacerými nestrannými, či dokonca opozičnými trénermi. Naozaj Vám odporúčam zistiť si názory ľudí, čo na posledných MSR boli, verím, že minimálne 8/10 Vám povie, že tam bolo príliš veľa ľudí a uvítali by, keby ich bolo menej. Minimálne 50% členov VV, ktorý o návrhu hlasovali, tam totiž osobne bolo.
Obrázok používateľa
Ondrej Danada

Založený: Po Nov 17, 2008 7:17 pm

Re: Výklad k účasti hráčov v mládežníckych súťažiach

Odoslaťod Jozef St Jún 27, 2012 4:09 pm

Keď sa začína diskutovať a vo VV rozhodovať o M SR mládeže v rapide , tak ak dovolíte tak napíšem pár riadkov (no pár.. :) ) z pohľadu organizátora pokusných M SR v rapide 2012. keď som išiel do konkurzu tak som si povedal,že budeme do nekonečna o tom hovoriť , ale pokiaľ sa to neskúsi tak stále budeme len na teoretickej a nezmyselne finančne prepočtovej úrovni. Vedel som, že idem do skúšky systému a tak to bral aj VV čo mi potvrdil pán Pekár. Niekto v DF vykríkol,že konečne,že sa to bude hrať cez jeden víkend. Ani z ďaleka som nebol taký optimista...
Účasť:
Už by sa nemalo stať,že VV príjme po schválení propozícii zmenu v možnosti účasti a to bez akejkoľvek konzultácie s organizátorom. Ako riaditeľ súťaže som sa to dozvedel hodne neskoro a urobilo mi to hodne problémov s ubytovaním , so zabezpečením naviac šachového materiálu. Tí čo o tom rozhodovali si mali uvedomiť,že ľahko sa ruka zdvihne , ale ťažšie sa to realizuje. Počet účastníkov a možnosti organizátora by mali byť spojené nádoby.Niektorí z VV asi pochopili zvýšenie náročnosti na organizátora účasťou hráčov CIS avýrazne mi pomohli.Myslím tým Karola Pekára a Petra Palečka. Mimoriadne počas všetkých troch dní pomáhal Zdeno Gregor a keď to na jeho adresu počujete práve od kritika na jeho adresu počas celých troch rokov, tak asi jeho pomoc bola výrazná. No pomoc Rasťa Diviaka ako organizátora aj po nociach pri úpravach hracích priestorov bola obrovská.
Z hľadiska účasti sa treba zamyslieť nad "definíciou" pojmu "Majstrovstvá SR". Nezačíname si tento pojem zamieňať v najnižších kategóriach s pojmom "Náborové majstrovstvá SR"? Neviem či to p. Vaneková myslela vážne alebo ironicky, keď mi povedala po majstrovstvách, aby som navrhol do propozícii, aby v kategórii najmenších mohli prítomní zasahovať do partii. Z hľadiska toho,že detičky nevedeli dať mat a ťahali by ešte doposiaľ, možno má pravdu, ale nebolo by správnejšie trochu sprísniť kritéria účasti?
Za daného vývoja či už společných M SR v rapide alebo delených sa dá v súťažiach jednotlivcov a nesprísnenia kritérií účasti očakávať ešte väčší a možno podstatne väčší počet účastníkov. Potom na jednotlivcov je potrebná športová hala (napr. aspoň taká ako bola v Ružomberku). V súvislosti s tým by
VV mal mať k dispozícii podstatne väčší počet digitálnych hodín a aj šachových súprav pre M SR než teraz má.
V súvislosti s účasťou CIS a vyhodnocovaním aj 6 ročných detí samostatne som sa dozvedel na poslednú chvíľu dotáciu a len tak akosi mimo som sa dozvedel,že VV zvýšil dotáciu o 30.-€. Oficiálne doposiaľ o tom neviem nič.
Ondro správne uviedol,že akákoľvek kombinácia MSR oboch kategórii družstiev a MSR jednotlivcov cez jeden víkend, prináša veľké organizačné problémy a zvlášť prácu až po nociach. Zvlášť keď sa nehrá vo veľkej hale.
Už je toho veľa napísaného tak len krátky záver.
Už by som to viac nerobil spoločne cez jeden víkend, ale tak isto rozhodne by som sa viac venoval kritériám účasti na M SR v rapide. To už je vec VV, ale nestrieľajte zasa od boku s čertovsky nízko zavesenými koltami, také strely sú väčšinou nepresné. Viete vo všetko sú nejaké hranice rozumnosti a
tie by sa nemali prekračovať.
Na záver len jeden slogan :
" MAJSTROVSTVO SR NI JE O KVANTITE, ALE PRIORITNE O KVALITE " No a toto som nemal napísať...
Jozef

Založený: Po Jan 28, 2008 1:06 pm

Predchádzajúca

Naspäť na Rozhodovanie

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.