Školenie FA rozhodcov

Pravidlá šachu, ratingy, normy, súťažné poriadky, ...

Re: Školenie FA rozhodcov

Odoslaťod Martin Huba Št Nov 11, 2010 1:45 pm

Láďo, v pohode, v mnohom sa učíme od vás...

Seminár je prioritou SŠZ. V budúcom roku plánujeme ešte jeden podobný seminár na jeseň...

Ako som už niekoľkokrát naznačil, s ŠSČR budeme veľmi radi spolupracovať v rôznych oblastiach.
Obrázok používateľa
Martin Huba

Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

Odoslaťod LuboChess So Nov 13, 2010 10:12 pm

Rekonštrukcia zmiznutého príspevku:

A ja práve prestupujem do Botswanskej federácie ;) , kto sa má naháňať sa toľkými normami :(

(nasledoval vtip Mireca, príspevok QuasiChess atď.)
Obrázok používateľa
LuboChess

Založený: Pi Feb 01, 2008 9:11 pm

Odoslaťod LuboChess Št Jan 13, 2011 9:27 am

Fíha na seminár sa prihlásili nielen účastníci z ČR ale i Holanďan :)
http://www.chess.sk/index.php?str=sprav ... detail=620
Obrázok používateľa
LuboChess

Odoslaťod Rasto Diviak Po Jan 24, 2011 1:47 am

Cez víkend sa v Bojniciach uskutočnil naozaj výborný rozhodcovský seminár. Iný ako výborný jednoducho nemohol byť, keďže hlavným lektorom bol špičkový medzinárodný rozhodca svetového formátu pán Andrzej Filipowicz a pomáhali mu podľa mňa dvaja najlepší slovenskí rozhodcovia Ivan Syrový a Karol Pekár.
Verím, že sa v budúcnosti uskutočnia aj ďalšie takéto podujatia, aby mali viacerí rozhodcovia možnosť stretnúť sa osobne s rozhodcom, ktorý rozhoduje okrem iného partie hráčov absolútnej svetovej špičky. Tento seminár ja osobne považujem za jednu z najvydarenejších akcií súčasného vedenia SŠZ. Zároveň týmto blahoželám všetkým kolegom, ktorí uspeli v testoch!

budúci FA:-) Rasťo Diviak
Rasto Diviak

Založený: So Feb 02, 2008 8:20 pm

Odoslaťod LuboChess Po Jan 24, 2011 10:03 am

Pripájam sa k Rasťovi :)
o tom, že seminár bol ozaj medzinárodný charakter, svedčí i fakt, že okrem poľského FIDE lektora a 2 jeho slovenských lektorých asistentov, seminár absolvovalo
17 slovenských, 14 českých, 1 bieloruský a 1 holandský kandidát na FA rozhodcu. (Ten Holan´dan si vybral Slovensko tak, že na FIDE seminári v Holandsku mu ušiel test smolne o 2 body,
tak si ako "reparát" vybral Slovensko spolu s Talianskom jediná "blízska destinácia", kde sa takýto seminár mal konať, Taliani mali seminár na 3 dni, SR tých 16 povinných hodín nahustilo do 2 dní, tak sme dostali prednosť).

osobne sa mi páčilo, že p. Filipowicz svoje príklady z FIDE šachových a turnajových pravidiel premietal i cez Chessbase na konkrétných partiách z vrcholných podujatí, (ktoré zväčša i sám rozhodoval), vrátane videí,
a tak sme si ukázali o.i. i partie J. Polgar vs. Kasparov (jeho slávne ne/vypustenie jazdca v Linares), a ďalšie jeho partie, Matuloviča, Bileka, Plasketta, Fischera, Troického štúdie, Keres-Reshevsky, partiu, kde si obaja podali ruku i zapísali výsledok prehry, v domnení, že sa vzdávajú, keďže obom hrozil vtipný mat.
Okrem pravidiel šachu FIDE, i rôzne tie-break,y švajčiarský systém, regulácie noriem na GM/IM ...IA/FA, turnajové pravidlá FIDE, kde Garri napodobnil Bobbyho a organizátorom prikázal skrátiť výšku stola o 1 centimer, keďže nezodpovedal regulám FIDE, vrátane pripravovaných pravidiel účinných až o rok regulujúcich osvetlenie - povinnosť 800 luxov, teraz by mal každý veľmajster/i neveľmajster vedieť - že fotografovanie (zvlášť s bleskom) je povolené len počas prvých 5 minút od začiatku kola, s výnimkou 1 kola, kde je povolených 10 minút, pri smernici na top turnajoch dokonca len prvé 3 minúty, toto, ale padne, keďže FIDE zruší smernicu o TOP turnajoch, spolu s turnajovými pravidlami pre ostatné FIDE turnaja (inými slovami zrovnoprávni podmienky, s tým, že každý hráč na takomto FIDE podujatí ma mať rovnaké podmienky ako top GM), o tom, že podľa FIDE turnajových pravidiel vzťahujúcich sa na FIDE turnaje je zakázané len tak mírnix-dirnix videokamerovať :mrgreen: bez povolenia/akreditácie od organizátora turnaja, resp. ak by tým malo takéto "kamerovanie" rušiť hráča.
Pochválil by som i Bojnické zariadenie Družba, kde sa seminár konal, pekné ubytovanie a veľmi chutne varia vrátane veľmi úslužného personálu.
Hádam na jeseň sa podarí zorganizovať ešte jeden takýto seminár.
Obrázok používateľa
LuboChess

Odoslaťod Ondrej Danada Po Jan 24, 2011 1:42 pm

Tiež by som chcel poďakovať za dobre zorganizovaný seminár. Jediné, čo sa mi nepáčilo, bolo počasie po ceste domov :D
Okrem skvelých a pútavých prednášok p. Filipowicza, ktoré už opísal Lubo, sa mi páčili aj sprievodné veci okolo toho - ubytovanie, strava, wi-fi, občerstvenie, ...
Obrázok používateľa
Ondrej Danada

Založený: Po Nov 17, 2008 7:17 pm

Odoslaťod norbertsnv Po Jan 24, 2011 3:35 pm

Pekne ste seminár FA vychválili, tak ešte prezraďte výsledky. Ak nechcete bonzovať na neuspešných účastníkov, tak aspoň percentuálne :) .
norbertsnv

Založený: Po Jan 28, 2008 10:52 am

Odoslaťod Ondrej Danada Po Jan 24, 2011 6:49 pm

Niektorí síce s odretými ušami, ale prešli všetci. Test mi prišiel byť tak trochu nenáročný, na druhú stranu, pravda je, že úroveň slovenských rozhodcov, možno aj vďaka národným školeniam a testom či praxi, je pomerne vysoká, čo na záver skonštatoval aj Filipowicz.
Obrázok používateľa
Ondrej Danada

Založený: Po Nov 17, 2008 7:17 pm

Odoslaťod Karol Po Jan 24, 2011 7:04 pm

Pre Nora. Kompletné výsledky testov sú k dispozícii na zväzovej stránke. Testy pripravil pán Filipowicz, 33 otázok bolo z Pravidiel FIDE, zvyšné zo smerníc pre tituly, ratingovanie, švajčiarsky systém, organizácie turnajov a 2 otázky z definície tiebreakov. Bolo treba aspoň 32 správnych odpovedí zo 40 otázok. Na prvé prečítanie sa mi javili ľahšie ako dávame my, na druhej strane nebolo možné používať žiadne pomôcky, keďže jeho názor bol, že sa mu jedná o overenie praktického chovania rozhodcu v reálnej situácii a nie databázu teoretických znalostí. No a dosť prospelo, keď sme sa dozvedeli, že hlavný dôraz v skúškach kladie na Pravidlá FIDE, že sme túto jeho prednášku predĺžili z plánovaných 4 na 6 hodín...
Karol Pekár
Karol

Založený: Po Jan 28, 2008 7:29 pm

Odoslaťod LuboChess Ut Jan 25, 2011 11:17 am

Norbert nevedeli sme ako latku podrobnosti stavia FIDE lektoroch pri testoch, ale po napísaní tohto testu sa mi to zdalo ako prechádzka ružovou záhradou (ja by som to sprísnil napr. i na kritéria uhrávania noriem na panarabských hrách :mrgreen: , a rozhodne dal menej času - 60 minút na 40 otázok formou a/, b/ c/ je veľa, úplne by stačilo 15-20 minút), na druhej strane páčilo sa mi že otázky boli logické a nedávali príliš dvojzmyselné výklady (čo sa stávalo v minulosti najmä pri národných testoch, že buď boli otázky zastarané a nereagovali na novelizácie, alebo výkladom sa dospelo, že je viacero odpovedi z 1 otázky správnych)
bolo tam i pár záludnejších najmä pri pravidlách rapid/blicka - keď si musel posúdiť, či sa to posudzuje podľa klasických pravidiel ak je dostatočný dozor rozhodocov alebo nie a ak i áno, blicky odzakuje v ničom na rapid pravidlá, v niečom na klasické a v niečom sú osobitné, ale tu šlo len o to sa nenachytať
nepozeral som si výsledky, resp. správne odpovede z testov (tak len tipujem), ale jedna otázka mi tiež ušla skôr z nepozornosti, to už som vedel po odovzdaní testov pri pomocnom tie-breaku - Koya system, keď som prehodil a s c/ - počíta sa pri round robin (každý s každým) ako pomocné hodnotenie proti ako body získane proti všetkým súperom, ktorí získali min. 50 % a viac bodov v turnaji, pričom v tej nesprávnej bolo 50% , ale + ďalšie kritéria ako pri kombinovanej variante
Potom čo sme sa rozprávali, kým sme čakali na zvyšných kým dokončia testy niektorých robily problémy s interpetáciu pojem kedy je, ktorým momentom "vykonaný ťah pri rošáde, nemožný ťah pri rošáde vs. pravidlo dotknuté/brané, oficiálne hracie tempo pri FIDE top súťažiach, možnosť opätovného naparovania/nenapárovania toho istého súpera, keď predtým nenastúpil na partiu, vylúčenie/nepárovanie z turnaja pri švajčiaraku, ktorý nenstúpil na kolo bez ospravedlnenia, povinnosť písať, vs. reklamovať v algebraickej či inej notácii ap.
Obrázok používateľa
LuboChess

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Rozhodovanie

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.