Školenie FA rozhodcov

Pravidlá šachu, ratingy, normy, súťažné poriadky, ...

Re: Školenie FA rozhodcov

Odoslaťod LuboChess Po Feb 13, 2012 10:46 am

http://www.mate64.cz/Olsarova/?bl=13 Z blogu Marianny Olšarovej aj o FIDE seminári v Ružomberku

"Pískám turnaje ráda. Ale na Slovensku ještě o něco málo raději. Nevím, jak to Slováci dělají, ale vždycky mám pocit, že tam snad jsou všichni proto, abych se já cítila dobře. ..."

Pre rozhodcov dávam do pozornosti tzv. rozhodcovské licencie, poplatky, ktoré bude FIDE vyžadovať od všetkých rozhodcov k 1. 1. 2013 (teda aj národných/nie medzinárodných rozhodcoch), tak ako zaznelo na seminári, resp. informačne i na poslednom VV (po Kongrese FIDE v Istanbule na Olympiáde sa k tomu určite vráti i naša rozhodcovská komisia)
Obrázok používateľa
LuboChess

Založený: Pi Feb 01, 2008 9:11 pm

Odoslaťod jogo Po Feb 13, 2012 10:52 am

Lubo: o tych poplatkoch nevies kde to je v handbooku blizsie?
jogo [Bury Rastislav]
http://chess-calendar.eu
Obrázok používateľa
jogo

Založený: Po Jan 28, 2008 5:39 pm

Odoslaťod Riki1 Po Feb 13, 2012 12:06 pm

arbiters.fide.com/images/stories/downloads/Licence_for_Arbiters.doc
Obrázok používateľa
Riki1

Založený: Po Jan 28, 2008 11:24 am

Odoslaťod rastík Po Feb 13, 2012 4:41 pm

ak predloženému dokumentu správne rozumiem, musia poplatok FIDE platiť aj rozhodcovia rozhodujúci zápas krajskej ligy, ratingovanej na FIDE? mno to som zvedavý kto to nakoniec bude robiť :roll:
najväčší slovenský šachový amatér -)
Obrázok používateľa
rastík

Založený: Št Nov 05, 2009 7:52 pm

Odoslaťod Jozef Po Feb 13, 2012 5:53 pm

No jednoducho aj pre vlastný klub to nebudú robiť rozhodcovia zadara. Jednoducho si na poplatok budú musieť zarobiť. Ale čo taký ako ja. Rozhodujem a ak si nezoženiem pre klub sponzorská tak to financujem ja a ešte naviac budem musieť zaplatiť FIDE ....
Jozef

Založený: Po Jan 28, 2008 1:06 pm

Odoslaťod LuboChess Po Feb 13, 2012 6:37 pm

Čo sa týka líg, tam by som sa toho nebral na FIDE (napr. i kvôli uznávaniu noriem) sa píše za celú ligu (napr. extraligu) len riaditeľ + 1,2 rozhodcovia, takýto súbor sa potom i s výsledkami posiela na FIDE zápočet
(i keď fyzický rozhoduje množstvo rozhodcov jednotlivé kolá, resp. jednotlivé domáce zápasy klubov, tam kde majú delegáciu).

Významné (FIDE, majstrovské) turnaje jednotlivcov rozhoduje, tak či tak úzsky okruh rozhodcov. A nikde nie je napísae, že reálne to odrozhoduje jeden (ale kvôli FIDE zápočtu sa napíše druhý s licenciou, ktorý sa tam ledva symbolicky ukáže).
Zas i tí FIDE licencovaní budú mať záujem niečo odrozhodovať, resp. byť písaný lebo im inak prepadne licencia a budú si ju musieť opäť obnoviť, čo sú ďalšie peniaze navyše. I doteraz na turnaje, kde sa dali uhrať hráčske tituly (GM, IM ap.) si už musel mať FA alebo IA rozhodcu, teraz sa to len rozšíri, že i na bežný FIDE turnaj potrebuješ rozhodcu hoc aj národného bez FA, IA medzinárodného titulu, ale so zaplatenou licenciou (min. 20,-€ národný a od 80,-€ až viac FA)

Vždy sa nájde dosť rozhodcov, ktorí od rozhodujú gratis, resp. len za stravu a ubytovanie (týždenný turnaj) - domáci patrioti, potom tí čo potrebujú normy na FA (potrebuješ min. 3 normy okrem seminára) ; tí čo majú FA, ale potrebujú uhrať normu IA, tí čo majú zaplatenú licenciu - národná, FA, IA, ale nechcú aby im prepadla.

Za mňa osobne, keďže som si odkrútil kolečko, aby som získal od FIDE FIDE arbitra už si tu licenciu zaplatím (i tak človek investoval predtým za FIDE seminár, či FIDE poplatok za udelenie FA) a rozhodoval by som "gratis", ak mi umožnia prolongovať licenciu a hlavne uhrať z doterajšieho FA na IA, alebo i potom za úhradu pobytových nákladov pre partnerku ako sprievodnu osobu.
Obrázok používateľa
LuboChess

Založený: Pi Feb 01, 2008 9:11 pm

Licencie rozhodcov

Odoslaťod Karol Ne Okt 14, 2012 6:01 pm

Keďže termín využívania licencií pre rozhodcov turnajov ratingovaných na FIDE sa už priblížil a podrobnejší výklad z FIDE, ako sa bude evidovať, či daný rozhodca má alebo nemá uhradenú licenciu, ešte na sekretariát nedorazil a nebol publikovaný, využívam dostupnú informáciu, ktorá sa objavila na web stráne ŠS ČR od IA L.Palovského.
http://www.chess.cz/www/informace/komise/kr/dokumenty/licencni-poplatky-rozhodcich-dulezite-upozorneni.html.
Zo zverejneného textu vyplýva, že nejaké pokyny na federácie majú prísť, prosím rozhodcov, ktorí sú uvedení v nahlásených turnajoch na zápočet na FRL, aby sa kontaktovali so sekretariátom ohľadom nahlásenia záujmu o licenciu a spôsobu úhrady licenčného poplatku.

IA Karol Pekár
Karol

Založený: Po Jan 28, 2008 7:29 pm

Licencie rozhodcov - info na www.fide.com

Odoslaťod Karol Po Okt 22, 2012 9:09 pm

V pondelok 22.10.2012 sa na web stránke FIDE objavila prvá správa s doporučeným postupom pre zabezpečenie licencií rozhodcov tak, aby to nevygenerovalo problémy s ratingovaním súťaží.
http://www.fide.com/component/content/article/1-fide-news/6546-arbiters-license.html

Na moje otázky predsedovi komisie rozhodcov FIDE P.Nikolopoulosovi mám nasledujúce odpovede:
1. All Arbiters who want to be Arbiters in FIDE rated events must get the license.
For your leagues, all the Arbiters of the matches of 2013 must be licensed. For the matches in 2012 it is not necessary the Arbiters to be licensed.
It is possible to make changes for the Arbiters.
2. For the period of inactivity you have to take into consideration the date of the last tournament finished and count 2 years.

Tak ešte neviem, ako vymyslíme rozhodovanie všetkých súťaží družstiev, ktoré sme zaregistrovali na FRL.

Karol Pekár
Karol

Založený: Po Jan 28, 2008 7:29 pm

Odoslaťod Rasto Diviak Po Okt 22, 2012 10:54 pm

Karol, toto podľa mňa nemajú ako skontrolovať. Preto by malo stačiť, ak budú mať licenciu tí, ktorí bud napísaní v súboroch zaslaných na ratingovanie.
Bude však treba prekontrolovať aj riaditeľov všetkých súťaží, tí ktorí nebudú mať licenciu, budú musieť byť uvedení ako riaditelia turnajov, nie ako
rozhodcovia.
Ináč tieto licencie považujem za ďalšie obrovské zlodejstvo, ale Kirsan ma už asi neprekvapí ničím. Fuj!
Rasto Diviak

Založený: So Feb 02, 2008 8:20 pm

Predchádzajúca

Naspäť na Rozhodovanie

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.