Školenia rozhodcov

Pravidlá šachu, ratingy, normy, súťažné poriadky, ...

Re: Školenia rozhodcov

Odoslaťod Jozef_Polák Pi Aug 25, 2017 2:21 pm

Danielp a v čom je problém tak ako sa viete pozrieť dopredu aké máte vyžrebovanie v lige, rozpis zápasov - s kým a kde hráte, akú má super zostavu - súpisku, kto má akú licenciu, si viete dopredu pozrieť kto je určený delegovany na zápas ako rozhodca i akú má rozhodcovsku triedu - licenciu. Navyše úvodný spravodaj i na mieste hrania na nahliadnutie by mal byť k dispozícii - ak by ho i nemal rozhodca vytlačený so sebou je to povinnosť podľa SPD domáceho organizátora. Tak v čom je problém. Žeby na zápas prišli 2 rozhodcovia (delegovany a falošný, ktorý by tvrdil, že má rozhodovať? Nikdy sa to nestalo a rýchlo by sa preverilo kto je delegovany. A navyše rozhodcov pred štartom ligy podľa návrhov domácich deleguje Rozhodcovská komisia, ktorá preveruje či daný rozhodca má platnú licenciu, resp. vykonnostnu triedu pre danú úroveň ligy (napr. aby v extralige nerozhodoval rozhodca s III. triedou). A keby sa i niečo stalo v krajnom pripade vždy sa dá dať protest na riadiace organy.
Jozef_Polák
 
Príspevky: 19
Založený: Po Sep 09, 2013 7:43 pm

Re: Školenia rozhodcov

Odoslaťod igi St Aug 30, 2017 10:38 am

V praxi sa nestáva, že by väčšina hráčov nepoznala delegovaného rozhodcu. A je to zodpovednosť domácich, mali by si predom pozrieť koho majú delegovaného a ak ho náhodou nepoznajú, po príchode ho môžu požiadať nech sa identifikuje občianskym či iným preukazom (a že spĺňa ostatné formality ako platnosť licencie, kvalifikácia kontroluje delegátor ešte pred delegovaním). Na turnajoch je zase rozhodca starosťou organizátora, ten si tiež dohodne niekoho koho pozná, a keď náhodou nie môže si to podobne overiť. Takže nemám pocit, že by s týmto v praxi boli nejaké problémy, naliehavo vyžadujúce úpravu stavu. Možno sa tam niečo vylepšiť dá, ale myslím že to nepatrí medzi najpáčlivejšie témy.
Igor Poláčik
igi
 
Príspevky: 350
Založený: Št Feb 07, 2008 9:45 am

Seminár rozhodcov FIDE počas ME mládeže 2019 v Bratislave

Odoslaťod wlk1977 Ne Júl 28, 2019 10:49 am

Seminár rozhodcov FIDE bude organizovaný v Bratislave v dňoch 6.8.1919 - 9.8.2019 v čase 9:00 až 13:00. Usporiadateľom je Rozhodcovská komisia Slovenského šachového zväzu v spolupráci s organizátormi Majstrovstiev Európy mládeže 2019, pod záštitou FIDE. Miestom konania seminára bude Incheba EXPO Bratislava, Viedenská cesta 3-7, Bratislava.
Hlavnou lektorkou bude IA Jiřina Prokopová (CZE), lektorka FIDE, asistentkou hlavnej lektorky bude IA Ilaha Kadimova (AZE). Seminár bude anglickom jazyku.
Na seminári bude možné získať normy a tituly rozhodcov FIDE v súlade s Pravidlami pre tituly FIDE rozhodcov.
Podrobnejšie informácie a prihlášky:
Eva Repková, riaditeľka turnaja
E-mail: e.repkova@ferimex.com,

Stanislav Vlček, zodpovedný za seminár
E-mail: wlk1977@yahoo.com
Prílohy
Programme_FA_Bratislava_info.pdf
FIDE seminár rozhodcov Bratislava 2019
(7.91 kB) Stiahnutá 72 krát
wlk1977
 
Príspevky: 263
Založený: St Okt 01, 2014 1:58 pm

Predchádzajúca

Naspäť na Rozhodovanie

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.