Mládežnícka šachovnica

Krajský šachový zväz Banská Bystrica

Mládežnícka šachovnica

Odoslaťod milando Ut Sep 09, 2014 8:37 am

Je rozprúdená diskusia o nevhodnosti mládežníckej a ženskej šachovnici v druhej lige. Mne sa myšlienka povinnej mládežníckej šachovnice zdá ako dobrý nástroj podpory mládežníckeho a detského šachu.
Tretia liga bola výrazne zdeformovaná a oslabená zavedením švajčiarskeho systému. Je tu dostatok detí, ktoré sa šachu venujú, trénujú ho, ale nemajú dostatok možností hrať vážne partie. 4. liga je veľmi málo.
Turnajov s vážnym tempom je tiež veľmi málo. Navrhujem od sezóny 2015/2016 zaviesť jednu, alebo dve povinné mládežnícke šachovnice v III lige 2C.
Vopred ďakujem za reakcie a odpovede.

Milan Michalička
milando

Založený: Št Apr 10, 2008 12:39 pm

Re: Mládežnícka šachovnica

Odoslaťod geffert Ut Sep 09, 2014 8:43 pm

Zdravím Ťa, Milan.
Tebou otvorená téma (zavedenia mládežníckej šachovnice v 3) má možnosť byť riadne diskutovaná už 20.9. v BB na losovaní krajských súťaží. Verím, že mi tam vysvetlíš aj Tvoje konštatovanie o deformácii 3.ligy C2 zavedením švajčiarskeho systému a nedostatku príležitostí pre mládež v tomto systéme?! Porovnanie posledných piatich rokov 3lc2 (z toho 2 hrané klasicky a posledné tri roky švajčiarskym systémom) som po sezóne rozoslal na všetky oddiely v bb-kraji a nezaznamenal som žiadnu konkrétnu odpoveď? Na stretnutí zástupcov niektorých klubov počas turnaja v Detve zaznelo tiež niekoľko ničím nepodložených vyjadrení, podobných Tvojmu.
Budem rád, keď si budeme môcť konečne naše "krajské problémy" konkrétne vydiskutovať - Tono Geffert
geffert

Založený: St Sep 16, 2009 10:15 am

Odoslaťod milando Ut Sep 09, 2014 11:24 pm

Ahoj Tono,

k téme švajčiaráku som sa vecne vyjadril pred dvomi rokmi. Nie je to mojou prioritou. Je to téma, ktorá viac rozdeľuje ako spája.
Deformáciu vidím v tom, že sa nikde nevypadáva. Po športovej a aj výkonostnej stránke súťaž výrazne utrpela. Väčšine družstiev už po pár kolách "o nič" nejde.
Paradoxne toto by som teraz rád využil. Ako vieš trénujem deti v bystrickej akadémii. Viaceré začínajú prerastať úroveň GPX a potrebujú najmä hrať vážne partie s rovnocennými
súpermi. 4. liga nestačí. Turnajov s vážnym tempom je na okolí málo. V Juniore B budem presadzovať, aby ich hralo čo najviac. Taktiež nemôžu hrávať príliš vysoko. Bolo by to pre nich znechucujúce.
Ideálne by bolo, aby za každé družstvo na posledných dvoch šachovniciach nastúpili dve deti. Myslím, že skúsenému trénerovi nemusím vysvetlovať, aký obrovský prínos by to pre tieto deti bol.
Bystrický kraj zmena klasického systému na švajčiarák nepovznesie. Podpora detí môže rozhýbať zmenu.
Budem rád, ak sa k tejto mojej aktivite pripojíš a pomôžeš mi presvedčiť ostatných. 20.9. sa až večer vraciam do Bystrice. Toto beriem ako otvorenie diskusie na túto tému.
Bude fajn, ak túto tému otvoríte na losovaní.

Ďakujem Milan
milando

Odoslaťod yuri St Sep 10, 2014 6:51 pm

ak budu hravat len na poslednej sachovnici nebudu nakoniec hrat len znova proti sebe deti ?
yuri

Založený: Po Jan 28, 2008 11:10 am

Odoslaťod milando Št Sep 11, 2014 8:36 am

Ano yuri, presne tak. Aj keď viazanosť na šachovnice nemusí byť. Požiadavka na mládežnícku (juniorskú/ detskú) vychádza zo situácie v Bansko-bystrickom kraji. Je to šachovo najslabší kraj na Slovensku.
Ani jedno družstvo nehrá extraligu a iba jedno družstvo pravidelne hráva 1.ligu. V druhej lige je zopár družstiev (kraje ZA, BB). Tretia a štvrtá bola prakticky zlúčená a hrá sa švajčiarskym systémom. Nevypadáva
sa do novovytvorenej štvrtej ligy. Novú štvrtú ligu hrajú päťčlenné družstvá. Hrajú sa dve kolá za hrací deň. V Bratislave, keď chce niekto hrávať, tak môže hrať prakticky každý vídend sobotu nedeľu.
Tu môžu deti hrávať 4.ligu. Do tretej sa nedostanú, lebo výkonostne na to nestačia. Podľa skúsených trénerov a metodikov, by mali deti (také čo chcú napredovať a dosiahnuť nárast 100 elo bodov za rok) odohrať 100 vážnych partií za rok.
Minimálne 50 vážnych partií za rok. Ja hľadám možnosti ako sa k tomuto minimu priblížiť. Osobne mám náročné zamestnanie, rodinu a pre deti robím pravidelné tréningy. Nemám čas osobne aj organizovať turnaje, alebo s detmi na turnaje cestovať.
Ogranizačných pracovníkov je v bystrickom kraji žalostne málo. Povinná mládežnícka šachovnica, by umožnila týmto deťom odohrať viacero vážnych partií. Myšlienka zavedenia povinnej šachovnice v III.C2 lige je iná ako požiadavka pre druhé ligy.
Tam je to pokus, aby si deti zahrali s kvalitnými súpermi, tu je to o tom, aby mali možnosť si vôbec zahrať vážne partie.
milando

Odoslaťod Jozef Ne Sep 14, 2014 8:23 pm

Nie som z BB kraja a tiež nie som proti povinným mládežníkom v družstvách. Len sa mi nepáči, že sa s tým začína od 2. ligy a o rok by mali hrať aj ženy.Už teraz sa narieka , ktoré ženy a u mnohých družstiev aj chlapci sú problémom. Podľa mňa sa malo začať už vo štvrtých ligách a možno aj s dvoma povinnými šachovnicami od začiatku. Možno by to prebudilo mnoho klubov a začali by pracovať s mládežou a tým by sa dosiahlo to čo je veľkým nedostatkom projektu "Šach do škôl" - úzka prepojenosť škôl a klubov. Áno bolo by dudranie a nespokojnosť, tak ako pri všetkom novom či je to dobre alebo zle. Jednoducho šachisti na Slovensku sú veľmi konzervatívni a všetko nové musí byť aj zlé. Tie väčšinou dôchodcovské kluby by asi postupne zanikali, ale ak kvôli ním nemá mať miesto prespektívnejšia mládež, tak by mi to ani nevadilo.
Pán Geffert myslíte, že ak nikto nereagoval, že súhlasí so švajčiarakom v súťaží družstiev pri dlhodobej súťaži?
Jozef

Založený: Po Jan 28, 2008 1:06 pm

Odoslaťod milando Ne Sep 21, 2014 6:27 pm

Rozprával som sa z niektorými organizačnými pracovníkmi z 3.ligy. Proti mládežníckej šachovnici majú podobné argumenty ako v druhej lige.
Môžno je to naozaj násilná náhrada niečoho, čo nefunguje ako by malo. Jozef, vy ste organizovali Martinské šachové víkendy. Počul som o nich iba chválu.
Funguje u vás ešte niečo obdobné? Aké máte skúsenosti s turnajmi pre hráčov, ktorí začínajú prerastať GPX?
milando

Odoslaťod geffert Ut Sep 23, 2014 12:06 pm

to Jozef: Pán Hlaváčik, čakal som so svojou odpoveďou do stretnutia klubov BB-kraja v sobotu, 20.9. Toto stretnutie dalo jasnú odpoveď na Vami položenú otázku a "švajčiarák družstiev" v BB-kraji sezónou 2014/15 končí (viewtopic.php?f=15&t=1499). Škoda, ale čo už. Život pôjde ďalej.

to Milando: Milan, som presvedčený, že Tvoj návrh zavedenia 1 až 2 povinných mládežníckych šachovníc v 3lc2 od sezóny 2015/16 je teraz ešte nepriechodnejší. Pri 12 družstvách v 3lc2 s postupom a aj vypadávaním budú deti dostávať ešte menej príležitostí ako doteraz a reakcie družstiev, kde s mládežou nepracujú, môžeš očakávať rovnaké, ako pri diskusii ohľadne 2. a 1.ligy. Dúfam ale, že si tieto veci budeme môcť vydiskutovať priamo, a nie vypisovaním cez "fórum".
S pozdravom - Tono G.
geffert

Založený: St Sep 16, 2009 10:15 am

Naspäť na Banská Bystrica

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.