Krajská konferencia KŠZ BB

Krajský šachový zväz Banská Bystrica

Krajská konferencia KŠZ BB

Odoslaťod geffert Št Apr 12, 2012 7:57 am

Dňa 22.4.2012 (nedeľa) sa v CVČ Magurská 14 v Banskej Bystrici - Sásovej uskutoční krajská konferencia KŠZ BB.
Okrem "tradičných" bodov programu konferencie prebehne aj diskusia k hraniu krajskej súťaže 3lc2 švajčiarskym systémom v uplynulej sezóne 2011/12. Na základe záverov z diskusie bude na konferencii rozhodnuté o prípadnom využití tohto systému aj v ďalších sezónach.
Skúsenosti z ukončeného ročníka 3lc2 hranej švajčiarskym systémom by mohli byť zaujímavé aj pre iné kraje, ktoré sa touto myšlienkou zaoberajú a mohli by byť tiež inšpiráciu pre ŠTK pre vykonanie niektorých zmien v predpisoch používaných v súťažiach družstiev.
Poznámka: Vyhodnotenie 3lc2 hranej švajčiarskym systémom bolo riaditeľom súťaže v predstihu rozoslané na oddiely bb-kraja, aby mohla na konferencii diskusia a prijímanie záverov k tejto otázke prebehnúť s plnou zodpovednosťou.
geffert
 
Príspevky: 18
Založený: St Sep 16, 2009 10:15 am

Re: Krajská konferencia KŠZ BB

Odoslaťod yuri So Apr 14, 2012 5:28 pm

nieje nahodou to zhodnotenie dostupne aj verejne ?
yuri
 
Príspevky: 901
Založený: Po Jan 28, 2008 11:10 am

Re: Krajská konferencia KŠZ BB

Odoslaťod milando Ne Apr 15, 2012 6:06 pm

Na zavedení švajčiaráku bolo vidieť, že bystrický šachový zväz sa snaží aspoň rozvíriť stojaté vody šachovo najslabšieho kraja. Toto je ale bohužial jediné pozitívum, ktoré na tejto zmene vidím.
Negatíva:
1. Problémy s organizáciou: Napriek tomu, že riaditeľ súťaže sa snažil ihneď spracovať výsledky, vždy tam bolo niekoľko zápasov, ktoré sa objavili až po niekoľkých dňoch. Tým sa oneskorilo aj vylosovanie ďalšieho kola. Družstvá
nevedia dopredu čí budú hrať doma, alebo vonku. S tým súvisí problém so zabezpečením miestnosti, áut a v niektorých prípadoch aj hráčov.
2. Problémy s motiváciou: družstvá nevypadávali do 4. ligy a družstvá zo 4. ligy nepostupovali do 3. ligy.
3. Zníženie úrovne 3. aj 4.ligy: Súťaž hrali družstvá, ktoré si ju nevybojovali a ktoré tam výkonosťou nemali čo robiť. Robiť 11 kolový švajčarák pre 18 družstiev je nezmysel. V poslednom kole napríklad hral prvý s jedenástym.

Milan Michalička
milando
 
Príspevky: 76
Založený: Št Apr 10, 2008 12:39 pm

Re: Krajská konferencia KŠZ BB

Odoslaťod geffert Po Apr 16, 2012 2:41 pm

ad yuri (do BA): zhodnotenie svajciaraku som mienil zverejnit az po konani konferencie aj so zavermi, ktore budu k tomuto bodu prijate, ale nie je v nom nic tajne:
• doplnenie počtu družstiev na 18 priamo na losovaní súťaže (M. Jelšava) bolo pozitívom, nakoľko umožnilo objektívne párovanie dvojíc počas celej súťaže,
• doplňanie súpisiek vo väčšom meradle po začatí súťaže (ŠK Vinica, B.Štiavnica Sitno) spôsobilo, že tieto družstvá boli do súťaže nasadené s nižším priemerným ratingom, ako mali v skutočnosti a spočiatku dostávali skôr ťažších súperov, takže si to vlastne „sťažili samy“. V priebehu celej súťaže sa tento „handicap zmazal“,
• kontumácie zápasov (5.k. Pohorelá-Balassgyarmati – porucha vozidla; 8.k. PŠK Kurta BB-Vinica – argumentácia s počasím a zlými cestami) nenarušili losovanie súťaže švajč.systémom a ani priebeh súťaže. Keďže neodohrané zápasy sa v tomto systéme pri nasadzovaní neuvažujú, družstvo PŠK Kurta BB bolo aj v ďalšom kole nalosované doma a ŠK Vinica cestovala v ďalšom kole do Kremnice, družstvo Vinice zaplatilo pokutu 50.-Eur a na cestovnom neušetrilo nič. Objektivitu losovania si org. pracovník družstva overil priamo u IA K.Pekára (člena VV SŠZ),
• program SwissManager zvládol celý turnaj hraný s 18 družstvami na 11 kôl bez problémov,
• vhodne boli pred začiatkom súťaže zvolené aj: systém bodovania (2,1,0) a pomocné kritéria (stredný Buchholz, Buchholz), čo v konečnom dôsledku napomohlo k objektívizácii konečného poradia a eliminovalo vplyv kontumačných výsledkov zápasov,
• v súťažných predpisoch by bolo pre budúcnosť vhodné presnejšie špecifikovať niektoré záležitosti, napr. termín žiadosti o zmenu začiatku stretnutia (čl.6.1 SPD), ale toto je už skôr „inšpiráciou“ pre ŠTK SŠZ,
• nedôsledné výkony rozhodcov v niektorých zápasoch (Fiľakovo B – nesprávne usadenie „vlastných“ hráčov; B.Štiavnica Sitno – nastúpenie troch domácich hráčov s LA) nesúviseli s hracím systémom súťaže a boli riešené ich napomenutím.
Okrem tohto strucneho hodnotenia bol na kluby rozoslany prehlad krajskych sutazi spolu s ich statistikami, ako aj cela diskusia,ktora v bb-kraji prebehla na internete v r.2010 (pred rozhodnutim o odskusani tohto hracieho modelu).

ad milando: okrem inych, aj tri Tebou uvadzane negativa, boli argumentmi opozicie proti zavedeniu svajciaraku uz v diskusii v r.2010. O vsetkom tom by sa malo hovorit na nasej konferencii uz z pohladu 1-rocnych praktickych skusenosti. Tam bude na to vytvoreny ten spravny cas a priestor!
geffert
 
Príspevky: 18
Založený: St Sep 16, 2009 10:15 am

Re: Krajská konferencia KŠZ BB

Odoslaťod milando Ut Apr 17, 2012 11:21 am

Ahoj Tono,
ja si naopak myslím, že túto vec by bolo dobré rozdiskutovať v pokoji a bez emócií na internete pred konferenciou a s dostatočným časovým predstihom. Minuloročná diskusia neprebehla dobrou formou - mailamy cez ohraničenú skupinu ľudí.
Nepovažujem sa za kritika KŠZ BB, alebo za opozíciu. Vážim si prácu každého, kto sa snaží pre šach niečo urobiť. Cez túto diskusiu sa snažím nájsť správny formát súťaže, kde hrávajú aj moji zverenci. Už v minuloročnej diskusii mi chýbali argumenty prečo sa táto zmena robí a aké to má výhody. Nevýhody sú jasne definované. Zatiaľ to vyzerá iba ako zmena pre zmenu.
Milan
milando
 
Príspevky: 76
Založený: Št Apr 10, 2008 12:39 pm

Re: Krajská konferencia KŠZ BB

Odoslaťod geffert Ut Apr 17, 2012 9:34 pm

Súťaž (3lc2) skončila v nedeľu - 1.4.2012, 12.4. boli rozoslané na oddiely vyššie spomínané materiály k švajčiarskemu systému. Keďže termín krajskej konferencie je už 22.4.2012 (nedeľa) a dnes je 17.4. (utorok), času na internetovú diskusiu je veľmi málo!
Naozaj vidím ako najreálnejšie s plnou zodpovednosťou sa venovať tejto problematike na konferencii v nedeľu, kam boli pozvaní zástupcovia klubov bb-kraja, ktorí by mali mať myndát vysloviť názory za svoje oddiely.
geffert
 
Príspevky: 18
Založený: St Sep 16, 2009 10:15 am

Re: Krajská konferencia KŠZ BB

Odoslaťod yuri St Apr 18, 2012 6:44 pm

geffert: nastupenie 3 hracov s LA sa fakt riesilo len napomenutim ? to ako vazne ? nemala sa sachovnica s tretim LA hracom kontumovat (popripade aj vsetky zanou, ak mate predpisy ako ba zvaz, a nepreberate sutazny poriadok druzstiev ako v ba ?)
yuri
 
Príspevky: 901
Založený: Po Jan 28, 2008 11:10 am

Re: Krajská konferencia KŠZ BB

Odoslaťod geffert Št Apr 19, 2012 7:18 am

yuri: nedodrzanie predpisov bolo riesene v zmysle platneho SPD a Rozpisu sutaze, po osobnom zisteni blizsich okolnosti boli rozhodcovia za nedosledne plnenie povinnosti v zapase potrestani napomenutim!
geffert
 
Príspevky: 18
Založený: St Sep 16, 2009 10:15 am

Re: Krajská konferencia KŠZ BB

Odoslaťod Ondrej Danada Št Apr 19, 2012 7:37 pm

Že je rozhodca riešený napomenutím, je pochopiteľné. Je zodpovednosťou družstva, aby sa také veci nestávali a potrestané by malo byť hlavne družstvo a nie rozhodca. Rozhodcom sa človek stane ľahko, ani nevie ako, pamätáš na tú historku, ako som skoro musel skontumovať sám seba za nedostavenie sa k partii...
Obrázok používateľa
Ondrej Danada
 
Príspevky: 1486
Založený: Po Nov 17, 2008 7:17 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Krajská konferencia KŠZ BB

Odoslaťod geffert Ne Apr 22, 2012 7:44 pm

Konferencia KŠZ kraja Banská Bystrica -
22.4.2012, CVČ Magurská 14, Banská Bystrica

Predseda KŠZ BB:
P. Fiala

Členoia VV KŠZ:
Z.Gregor
J. Ondráš
J. Sedlár
J. Rogos

Kontrolná komisia:
A.Geffert - predseda J. Kanoš P. Spišiak

Delegáti na konferenciu SŠZ v Ružomberku:
P. Fiala A. Geffert Z. Gregor J. Kanoš

Kandidáti do Rady SŠZ za kraj BB:
P. Fiala A. Geffert
geffert
 
Príspevky: 18
Založený: St Sep 16, 2009 10:15 am


Naspäť na Banská Bystrica

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.