Pravidlá fóra

Pravidlá, štruktúra, návrhy na zlepšenia, dotazy na admina

Pravidlá fóra

Odoslaťod Ondrej Danada Po Mar 07, 2011 11:52 pm

Pravidlá fóra

Preambula

Toto fórum je šachové fórum a predmetom diskusie by teda mal byť šach a témy súvisiace so šachom. Akékoľvek diskusie nesúvisiace so šachom sú bez súhlasu administrátora alebo moderátora neprípustné, je striktne zakázané vyjadrovať svoj názor na politiku, vieru, národnostné, rasové otázky, pohlavie či sexuálnu orientáciu. Na dodržiavanie pravidiel dohliadajú administrátori a moderátori, ktorí môžu udeliť podľa najlepšieho vlastného úsudku jednu alebo viacero sankcií. Ich výklad sa bude posudzovať v súlade s pravidlami slušnosti, zdravého rozumu, a nie rigidne, formalistický s cieľom zachovať dynamiku fóra a plynulosť diskusie. Pravidlá sa skladajú z 3 častí: Preambula, články a dodatky. Preambula aj články sú nemenné a akákoľvek úprava pravidiel je možná iba vo forme dodatkov.

Článok 1
Správanie sa diskutujúcich


 1. Vulgarizmy. Vulgarizmy v akejkoľvek forme sú prísne zakázané a ich používanie sa prísne trestá. Za vulgarizmus sa považuje aj jeho náznak, za predpokladu, že je zjavné, ktorý konkrétny vulgarizmus diskutujúci naznačil.
 2. Urážky. Diskutujúci by sa mali vyvarovať urážania iných diskutujúcich či iných osôb. Urážku možno chápať urážku na cti v zmysle trestného alebo občianskeho práva. Označenie niekoho za neznalého problémovej oblasti, neschopného, slabého, príliš mladého či zastaraného nie sú považované za urážky, ale osobné útoky.
 3. Osobné útoky. Diskutujúci by sa mali vyvarovať osobných útokov. Za osobný útok možno považovať odpútavanie pozornosti od diskutovanej témy či obsahu príspevku kritikou osobnosti autora príspevku. Za osobný útok možno je aj kritika anonymity autora či výzva na podpísanie sa. Osobný útok zahŕňa aj odpútavanie pozornosti od témy pohŕdaním autorom, že spravil pravopisnú chybu, po čase zmenil názor alebo položil už zodpovedanú otázku.
 4. Nadbytočné reakcie. Ak sa stal diskutujúci obeťou osobného útoku, nemal by to v diskusii ďalej rozvádzať, napr. obhajovať svoje právo na anonymitu, ale označiť príspevok za nevhodný a ako dôvod uviesť osobný útok. Taktiež by diskutujúci nemal reagovať na príspevky zjavne mimo tému, či verejne upozorňovať na porušovanie pravidiel – stačí nahlásiť príspevok ako nevhodný a udať dôvod.

Článok 2
Prispievanie do diskusie 1. Téma. Diskutujúci môže otvoriť akúkoľvek šachovú či so šachom súvisiacu tému. Mal by ju zaradiť do vhodného zoskupenia tém. Diskutujúci by nemal odbočovať od témy, ak chce na iný príspevok nadviazať, no už to nepatrí do témy pôvodnej, mal by príspevok, na ktorý nadväzuje citovať a založiť novú tému. Pred založením novej témy by sa diskutujúci mal presvedčiť, či daná téma nebola už v minulosti založená.
 2. Príspevok. Príspevok musí mať aspoň jeden z nasledujúcich cieľov: niečo sa opýtať, odpovedať na otázku, niečo oznámiť, vyjadriť súhlas, nesúhlas s niečím napísaným, vyjadriť názor alebo niečo navrhnúť či prezentovať myšlienku. Príspevok, resp. jeho obsah či myšlienka sa nesmie opakovať vo viacerých témach ani v téme samotnej. Na príspevok sa je možné odkázať hypertextový odkazom v inej témy.
 3. Citáty. Citáty by mali byť riadne označené. Citát musí súvisieť s danou témou a podieľať sa na splnení jedného z vyššie uvedených cieľov príspevku.
 4. Jazyk. Všetky príspevky vrátane citátov musia byť v Slovenskom jazyku alebo musia obsahovať slovenský preklad, či výklad. Výnimkou z tohto pravidla je Český jazyk.
 5. Zodpovednosť za príspevok. Každý diskutujúci za svoje príspevky zodpovedá. Žiadosti o zmazanie vlastného príspevku budú zamietnuté.
 6. Opravovanie príspevkov. Diskutujúci môže svoj príspevok opraviť vložením nového príspevku, v ktorom cituje časť svojho predchádzajúceho príspevku a tú opraví. Diskutujúci by mal svoj príspevok opraviť len ak je kvôli chybe nezrozumiteľný, nejasný alebo mení svoj význam. Príspevky by sa nemali opravovať kvôli drobnému preklepu či pravopisnej chybe.
 7. Zvýrazňovacie prostriedky. Zvýrazňovacie prostriedky sú určené na štruktúrovanie textu. Nesmú sa používať na upútavanie pozornosti. Výnimočne ich môže použiť na upútanie pozornosti administrátor na zvýraznenie dôležitého príspevku súvisiaceho s výkonom jeho funkcie.
 8. Rozšírenia. Smajlíky, tabuľky, obrázky, odkazy, videá, partie a iné rozšírenia musia byť používané primerane a zmysluplne. Cieľom fóra je diskusia (výmena názorov), nie je to fotogaléria, videogaléria, archív turnajových tabuliek či partií ani katalóg iných stránok.

Článok 3
Sankcie


Sankcie sa udeľujú administrátorom alebo moderátorom za porušovanie pravidiel. Pri výbere sankcie sa berie ohľad na závažnosť porušenia pravidiel a na to, či ide o porušenie prvé, druhé, tretie, ..., často opakované. Taktiež sa prihliada na to, do akej miery porušenie pravidiel narúša diskusiu, napr. je rozdiel medzi skrytým osobným útokom v príspevku k téme a osobným útokom v príspevku, ktorého jediný cieľ bolo niekoho osočiť. Môže byť udelená jedna alebo viacero z uvedených sankcií:

 1. Napomenutie
 2. Oddelenie/presunutie príspevku do novej/inej témy
 3. Zmazanie príspevku
 4. Dočasný ban (3 dni – 3 týždne)
 5. Trvalý ban


Pozor: aktualizované 26.1.2011
Obrázok používateľa
Ondrej Danada
 
Príspevky: 1486
Založený: Po Nov 17, 2008 7:17 pm
Bydlisko: Bratislava

Naspäť na Fórum o fóre SŠZ

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.

cron