Zmena štruktúry

Pravidlá, štruktúra, návrhy na zlepšenia, dotazy na admina

Re: Zmena štruktúry

Odoslaťod Jozef Pi Mar 04, 2011 8:46 am

Pán Horváth, to vôbec nebola kritika, len som vyslovil svoj názor na zmenu.Jednoducho sa mi nemusí pozdávať to čo sa páči Vám. Z môjho návrhu myslím je dostatočne jasný návrh- nie "výchova" ..., ale "práca" s... Robiť s deťmi a mládežou to nie je len o ich trebárs len šachovej výchove, ale aj o manažérskej robote napr. zháňanie financií,organizovanie turnajov, organizovanie činnosti atď. a k tomu je názov práca s .. oveľa priliehavejší. Môžte to považovať za slovičkárenie, ale pre toho kto skutočné robí s deťmi, tak pre toho to je rozdiel.
Jozef

Založený: Po Jan 28, 2008 1:06 pm

Odoslaťod ♔♔♔ Pi Mar 04, 2011 9:31 am

Možno by stačil skrátený názov Deti a mládež, implicitne v spojitosti so šachom, keďže ide o diskusné šachové fórum a slovíčkarenie o názve stratí zmysel.
♔♔♔

Založený: Po Okt 18, 2010 4:54 am

Odoslaťod Jozef Pi Mar 04, 2011 9:41 am

S tým súhlasím. Je to jasné a výstižné pre každého.
Jozef

Odoslaťod LuboChess Pi Mar 04, 2011 1:23 pm

Už minule som v tomto DF navrhoval viewtopic.php?f=10&t=1055&start=50, aby sa namiesto názvu "Výchova detí a mládeže" dal len jednoduchý,
výstižný názov "MLÁDEŽ" a prípadnú výchovu presunul len do podnadpisu

Môžem súhlasiť s Jozefom, že pojem "Výchová mládeže, je trochu nepresné a zužujúce (pripomína mi to skôr pedagogiku, či výchovno-vzdelávacie procesy), ale sú tam i info napr. o detských pripravovaných akciách, výsledkoch mládežníckych turnajoch (čo už priamo s výchovou nesúvisi, resp. okrajovo)
Rovnako i Jozefov pôvodný názov (to zas dávam za pravdu Máriovi) "Práca s deťmi bol reštriktívny, toto DF má širšie zameranie (a také témy ako výchova deti rodičmu vrátane učenia šachu, hry s deťmi, by som "prácou nenazýval"
to by asi rodičov urazilo, ak by niekto výchovú vlastného decka a rodičovstvo nazýval "prácou", i keď nehovorím, že často je to vňčšia fuška než v skutočnej robote).
navyše vo mne to stále evokovalo pracovné právo - pojem práca, závislá práca, zákaz detskej - nútenej práce (v medzinárodných dohovoroch), akokeby sme boli novodobí "detskí otrokári"

DF máme vyčistené (až na výnimky napr. rozpočet SŠZ v téme ostatné namiesto financie, ale nebuďme detailisti), jediný menší neporiadok ako som spomínal sú mládežnícke podujatia (typu Majstrovstvá Európskej únie, MS mládeže
jeden ročník je v turnajoch, iný zas v mládeži kam by mal byť alebo Liptácka V4 ročník 2008 je v mládeži, roč. 2009, 2010 ...v turnajoch),
do budúcan by bolo vhodné ak by boli takéto akcie jednotne v "Mládeži"
Obrázok používateľa
LuboChess

Založený: Pi Feb 01, 2008 9:11 pm

Odoslaťod LuboChess Pi Mar 04, 2011 1:27 pm

P.S. Prosím zmeniť názvy KŠZ na a/ buď na oficiálne názvy alebo po b/ jednotne skrátene pdoľa regiónov a podnadpise s celým oficiálnym názvom

Nie Košický šachový zväz, ale Košický krajský šachový zväz
Nie Banskobystrický krajský šachový zväz, ale Krajský šachový zväz Banská Bystrica
Nie Krajský šachový zväz Nitra, ale Šachový zväz Nitrianskeho kraja
Obrázok používateľa
LuboChess

Odoslaťod Horváth Mário Ne Mar 06, 2011 2:25 pm

Priatelia, prečo sa ozývate až teraz, keď už sú zmeny vykonané? Je tu totiž malý háčik: meniť názvy sekcií (zoskupení tém) môže iba administrátor. Preto kým ho požiadame o premenovanie, najprv sa dohodnime na zmenách. Zhrniem preto doterajšie návrhy:
  • Výchova detí a mládeže premenovať na Deti a mládež, pretože nejde len o výchovu, ale o všetko, čo súvisí so šachom mládeže. Ako ste si iste všimli, je tu malý problém prekrývania sa so sekciami Turnaje, Súťaže družstiev a Tréning. Napríklad téma Sústredenia s GM Jánom Markošom by mohla byť zaradená v sekcii Tréning (a zrejme tu by ju čítalo viac záujemcov). Alebo napr. turnaje mládeže by nemali byť v sekcii Turnaje ale v sekcii Deti a mládež. Preto ak súhlasíte, všetky témy, čo súvisia výlučne s mládežníckym šachom, presuniem sem.
  • Rozhodcovsko-legislatívne okienko -> Rozhodovanie. Nemôžem si pomôcť, slovko legislatívne sa mi vôbec nepozdáva. Všetky témy v tejto sekcii by mali súvisieť s pravidlami šachu, s rozhodovaním a s poriadkami - rozhodcovským, súťažným, klasifikačným a pod.
  • História šachu na Slovensku -> História. Aj keď nám ide predovšetkým o históriu slovenského šachu, nebránim sa ani iným témam týkajúcich sa histórie.
  • Kraje by mali byť označené svojimi oficiálnymi názvami, no z dôvodu jednotnosti a prehľadnosti budú ich názvy v podnadpise, sekcie budú mať názov krajského mesta.
  • Dopĺňam ešte návrh na dve zmeny a to sú názvy fór, prvé by sa mohlo volať Slovenský šachový zväz, druhé Krajské šachové zväzy. A Fórum o fóre presunúť na koniec.
Teda po všetkých zmenách by celé forum.chess.sk vyzeralo takto:
Slovenský šachový zväz
Turnaje
(Čo, kedy, kde, ...)
Súťaže družstiev
(Od extraligy po piate ligy, olympiády, ...)
Tréning
(Ako sa zlepšovať v šachu, metodiky, literatúra, softvér, ...)
Deti a mládež
(Šach na školách, súťaže, tréning, ...)
Rozhodovanie
(Pravidlá šachu, ratingy, normy, súťažné poriadky, ...)
Financovanie
(Finančné zdroje, sponzorstvo a marketing, dotácie, účtovníctvo, dane, ...)
Vedenie SŠZ
(Stanovy, smernice, uznesenia, ...)
História
(Udalosti, osobnosti, organizácie, pramene, ...)
Ostatné
(Ak neviete zaradiť svoju tému, píšte sem ... )

Krajské šachové zväzy
Bratislava
Bratislavský šachový zväz
Trnava
Trnavský krajský šachový zväz
Trenčín
Trenčiansky krajský šachový zväz
Nitra
Šachový zväz Nitrianskeho kraja
Žilina
Žilinský krajský šachový zväz
Banská Bystrica
Krajský šachový zväz Banská Bystrica
Prešov
Prešovský krajský šachový zväz
Košice
Košický krajský šachový zväz

Fórum o fóre SŠZ
Fórum o fóre SŠZ
(Pravidlá, štruktúra, návrhy na zlepšenia, dotazy na admina, ...)

Ešte malá oprava: názov pod forum.chess.sk opraviť na Diskusné fórum Slovenského šachového zväzu, teda s veľkým S i D. Ak ešte máte nejaké návrhy, napíšte. Potom požiadam administrátora, aby zmeny vykonal.
Horváth Mário

Založený: Pi Feb 01, 2008 4:18 pm

Odoslaťod Július Gajarský Ne Mar 06, 2011 3:01 pm

...
u mě dobrý
... ;)
Július Gajarský

Založený: Po Jún 22, 2009 9:47 pm

Odoslaťod Jozef Ne Mar 06, 2011 6:22 pm

OK
Jozef

Odoslaťod ♔♔♔ Po Mar 07, 2011 8:48 am

Nadpis zoskupenia fór Slovenský šachový zväz nezodpovedá skutočnosti, sú tam aj mimozväzové témy, podľa mňa by mohol zostať pôvodný nadpis - popis v tabuľke, alebo niečo všeobecnejšie. Mohlo by to byť odsadené o niečo doprava tak, aby to opticky sedelo s názvami fór, keďže vlastne ide o nadpis v hlavičke tabuľky.
♔♔♔

Založený: Po Okt 18, 2010 4:54 am

Odoslaťod LuboChess Po Mar 07, 2011 12:13 pm

Vrátim sa k návrhom, ktoré som už minule načrtol

Súťaž družstiev - nechal by som len jednoducho LIGY (podnadpis prípadne dal súťaže družstiev) a rozhodne odstránil s podnadpisu zmätočné Olympiády (olympiády sú v turnajoch, takto ich chápe i FIDE)
Naozaj by som nechal toto DF ako si užívatelia zvykli a ako to berieme v klasickom ponímaní "LIGY" sú dlhodobé súťaže (kde i FIDE vo svojich pravidlách pre rating, na ne udeľuje výnimku, že môžu presiahnuť i cez 90 dní)
i vo futbale a iných kolektívnych športoch (t.j. de fatco všetko súťaže družstiev) sú LIGY (slovenská, anglická, talianska) ako dlhodobé ligové súťaže a sú TURNAJE (napr. záverečný turnaj MS/ME, hoci je to tiež súťaž reprezentačných družstiev)
a určite by som do tejto rubriky nedával jednodňový rapid s MSR družstiev spojených trebárs s blicákom jednotlivcov (to je rubrika TURNAJE) alebo MSR družstiev mladších/starších žiakov (rubrika Mládež)
LIGY by som bral tak ako ich máme v Súťažnom poriadku družstiev (+ zahraničné)

Pojem len "Rozhodovanie" by bol opäť nepresný príliš zužujúci, pretože ja tento "Chlievik" chápem ako rozhodcovský, športovo-technický,legislatívný a sčasti klasifikačný úsek, jednoducho všetko čo súvisi s pravidlami, normami, ich výkladom a aplikáciou, či dotazmi v prípade nejasnosti, (nemusí to byť vždy len rozhodovanie), napr. niekto ma nejasnosti ohľadom prestupového poriadku (to s rozhodcom či rozhodovaním má málo čo spoločné), je to de facto "právny chlievik,
ako máme ekonomický chlievik, informatický (webmasterský), historický ....
alebo keď už tak ROZHODOVANIE s podnadpisom ŠTK, legislatíva, klasifikácia,...(pravidlá ...)

(+ stále nie je doriešená otázka Literatúry (knihy, časopisy), či to má byť v ostatnom alebo sčasti sa to prelína i s históriou (História a literatúra, HISTÓRIA a PRAMENE napr. v DF slovenský šachový časopis boli i témy na časopisy z 1 republiky, resp. aké pramene) alebo Tréning - (v širšom ponímaní, kde je už v podnadpise SW, literatúra) možno výstižnejšie nazvať (Trénig/šachové pomôcky alebo vybavenie ? neviem niečo v tom zmysle) aby to zahrňalo de facto všetky šachové pomôcky, ktoré šachista potrebuje, resp. s ktorými môže trénovať
(tréningové sústredienie, linky na internetové stránky, máme tam rubriky šachových softov - vrátane tréningových databáz, kní, časopisov vhodných na zlepšovanie v šachu)
Obrázok používateľa
LuboChess

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Fórum o fóre SŠZ

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.