Zmena štruktúry

Pravidlá, štruktúra, návrhy na zlepšenia, dotazy na admina

Zmena štruktúry

Odoslaťod Horváth Mário Ut Nov 16, 2010 5:56 pm

Priatelia,
celé toto diskusné fórum navštevujem preto, lebo hľadám odpovede na otázky a problémy, ktoré v súvislosti so šachom mám. Predpokladám, že väčšina z nás tu hľadá riešenia svojich (alebo lepšie povedané našich spoločných) problémov. Asi sa zhodneme na tom, že práve toto by malo byť prvotným účelom tohto fóra - spoločné hľadanie riešení.

V súčasnom stave má diskusné fórum zlú a neúplnú štruktúru a nevýstižné alebo nevhodne zaradené názvy tém. Napríklad vo fóre Práca s deťmi sú nevhodne zaradené témy Financovanie slovenského šachu, Šachy bez bariér. Tiež témy Ako sa stať veľmajstrom a Vzdelávanie trénerov by mohli byť presunuté do iného fóra s názvom Tréning. Rozhodcovské okienko je chybne zaradené pod VV SŠZ a pod. Voľná diskusia zvádza k dojmu, že inde sa nediskutuje voľne... Nehovoriac o tom, že zväz má zriadené svoje komisie, ktoré pokrývajú určité oblasti, no tu na fóre to akosi nevidno...

Aby fórum lepšie slúžilo svojmu účelu, navrhujem malú reorganizáciu štruktúry. Vychádzam z toho, že máme niekoľko diskusných skupín (fór) a každá môže mať niekoľko tém, do ktorých sa prispieva príspevkami (opravte ma, ak je moja terminológia chybná). Fórum je teda skupina diskutujúcich. V každom fóre môžu byť iné pravidlá a požiadavky na diskutujúcich (napr. niektoré fóra môžu byť blokované pre anonymov a pod). Téma je to, o čom sa diskutuje, pritom by malo ísť o problém s cieľom nájsť riešenie. Názov témy preto treba vybrať starostlivo, aby bol výstižný.

Navrhujem preto premenovať staré a vytvoriť nové fóra:
1. Turnaje a akcie (predtým Šachové turnaje)
(témy napr: kedy a kde, Systém majstrovstiev Slovenska, ...)
2. Ligové súťaže družstiev (predtým Ligové súťaže)
(témy napr: Systémy líg, jednotlivé ligy, ...)
3. Tréning
(témy napr: vzdelávanie trénerov, kedy a kde budú tréningové sústredenia, ako trénovať doma, najlepšie knihy, čo hrať na 1.e4, ...)
4. Výchova detí a mládeže (predtým Práca s deťmi)
(témy napr: tréning mládeže, súťaže mládeže, šach na školách, ...)
5. Rozhodcovský kútik
(témy napr: vzdelávanie rozhodcov, príklady z praxe, ... )
6. Financovanie
(témy napr: sponzorstvo a marketing, z čoho financovať kluby, aké platiť členské, ako motivovať funkcionárov, ako získať 2% z daní, ako zdaňovať odmeny rozhodcom, ...)
7. História šachu na Slovensku
(témy napr: kedy vznikol prvý klub na Slovensku, kto bol najlepším šachistom Slovenska všetkých čias, ako sa hrali ligy, ...)
8. Vedenie SŠZ (predtým VV SŠZ)
(témy napr: rokovania VV SŠZ, rokovania rady SŠZ, rokovania KK SŠZ, stanovy, smernice, ...)
9. Ostatné (predtým Voľná diskusia)
(témy: - iba čo sa nedá zaradiť do predošlých fór, napr: Moja zlá komunikácia)

10. Fórum o diskusnom fóre
(témy: pravidlá príspevkov a cenzúry, návrhy nových fór, návrhy vylepšení, pomoc, ...)
Toto posledné by mohlo byť viditeľne oddelené, je to akési meta-fórum.

Tento môj návrh vychádza čiastočne aj zo štruktúry SŠZ a jeho komisií. Doplniť by sa dali samostatné fóra pre regionálne zväzy (ako už existuje Bratislavský, - kde sú však ostatné kraje?).

:idea: A teraz pozor! Každé z týchto fór by malo mať svojho lídra (moderátora), ktorý by zodpovedal za to, aby položené otázky neostali dlho nezodpovedané, problémy nevyriešené. Zároveň by líder usmerňoval diskusiu (napr. vytváraním vhodných tém). Líder nemusí byť iba jeden človek, môže to byť tím. Navrhujem týchto lídrov:

1. Turnaje a akcie = športovo-technická komisia
2. Ligové súťaže družstiev = športovo-technická komisia
3. Tréning = trénersko-metodická komisia
4. Výchova detí a mládeže = komisia mládeže + komisia pre náborové turnaje
5. Rozhodcovský kútik = rozhodcovská komisia
6. Financovanie = hmmm, zaujímavé, finančnú komisiu nemáme...
7. História = komisia pre históriu
8. Vedenie SŠZ = VV, KK, rada
9. Ostatné = ?
10. Fórum = správcovia fóra

Čo vy na to, kormidelníci SŠZ? Môžeme očakávať od členov komisií a volených orgánov SŠZ viacej iniciatívy?

Cieľom môjho návrhu je dosiahnuť synergický efekt lepším spojením ľudí a ich myšlienok. 600 registrovaných užívateľov tohto fóra čaká na zmeny. Začnime konečne pracovať a hľadať riešenia problémov slovenského šachu!
Horváth Mário

Založený: Pi Feb 01, 2008 4:18 pm

Re: FÓRUM CHESS

Odoslaťod Ondrej Danada Ut Nov 16, 2010 6:37 pm

Súhlasím s tým, že štruktúra fóra by sa dala zlepšiť. Otázkou však je, či to k niečomu pomôže. Podľa môjho názoru fórum nie je dostatočne veľké - počtom tém a aktívnych diskutujúcich na to, aby sa mal zvýšiť počet zoskupení tém. Myslím, že zvýšenie a prehnané sprehľadnenie by mohlo pôsobiť skôr kontraproduktívne.

Otázkou je, kto chce, aby sa diskutovalo. Či tí, čo problémy majú (napr. uchádzači o MSRM, ktorí potrebujú vyjadrenie kvôli žiadostiam o dotácie) alebo tí, čo ich majú riešiť (napr. KM). Ak by sme zaviedli moderovanie fóra podľa komisií, obávam sa, že diskusia o mládežníckom šachu s výnimkou náborových turnajov by zanikla.

Moderátora by rozhodne v žiadnom prípade nemal robiť predseda žiadnej komisie pokiaľ by sám neprejavil o to záujem, lebo inak by to diskusiu skôr brzdilo ako posúvalo. Moderátora by mal robiť niekto, kto chodí na fórum pravidelne a aktívne diskutuje, pretože iba komunikatívny moderátor môže dobre moderovať.

O to, aby niektoré otázky nezostali nezodpovedané sa nedokáže postarať žiaden moderátor, to treba zariadiť zhora, najlepšie od rady.
Obrázok používateľa
Ondrej Danada

Založený: Po Nov 17, 2008 7:17 pm

Odoslaťod sfedorko St Nov 17, 2010 8:36 am

m.h.: napad to je pekny, a Vasa struktura fora sa mi docela paci, ale:
- neprispieva tu tolko ludi zeby vsetky temy boli aspon z casu na cas nejak diskutovane
- dost ludi po zasahu "bohov" odislo
- neverim ze pri sucasnej urovni cenzury, ked sa mazu clanky nepohodlne vedeniu SSZ, by sa doslo k nejakej rozumnej myslienke
sfedorko

Založený: So Feb 02, 2008 4:47 pm

Odoslaťod Martin Huba St Nov 17, 2010 9:22 am

Môj názor je, že Mário navrhol logickú štruktúru, ktorá sa môže buď akceptovať komplet alebo veľmi mierne zmeniť.

Veľmi dobrá je pripomienka, že sem chodí málo ľudí, ale našou snahou by malo byť sem dostať postupne čo najviac zainteresovaných, čo je skôr výzvou, ako to dosiahnuť. Pri logickej štruktúre bude vidieť, kto sa ako zapája a ako diskutuje. Aj z VV aj z komisií.

Určite bude dobré, ak budú diskutovať hlavne tí, čo pociťujú nejaký problém. Ak existuje problém, ako inak by sme ho pomenovali a o ňom diskutovali :?: Myslím, že ak na fóre existuje právo na akúkoľvek otázku, malo by existovať právo NEODPOVEDAŤ. Ak budete niekoho nútiť aby odpovedal na všetko, čo sa tu popíše, tak nebude mať inej práce a nakoniec si hodí mašľu.

Moderátorov tém musia robiť ľudia, čo to chcú robiť, inak budú len formálne dosadení a nebudú robiť nič. Ani neviem, či potrebujeme moderátora každej témy. Ak bude dôležitý bod na diskusiu, určite ho niekto vytiahne. Je to na zváženie.

Určite potrebujeme dobrého administrátora, ktorý nebude cenzúrovať, ale bude tvrdo mazať a dávať bany v jasne vymedzených prípadoch. Preto potrebujeme zásady správania sa na našom fóre.

Dnes je výročie nežnej revolúcie a niečo na záver musím napísať. Či niekto verí, alebo nie, som hrdý na to, že 17. november bol a preto som presvedčený demokrat. Aj keď sme volili Kirsana Iljumžinova, nepáčilo sa mi, že osobne viedol zasadnutie Kongresu počas voľby, bol to konflikt záujmov. Ja som nikdy nezasahoval do organizácie fóra ani som nenútil Ondra ani Petra Mega, aby mi "odstránili" neželaného diskutéra. Mňa baví diskutovať a mám dosť podrezané písmenká aby som sa vedel ubrániť sám.

Pekný sviatočný deň a utekám na chalupu :)
Obrázok používateľa
Martin Huba

Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

Odoslaťod Milan Kolesar St Nov 17, 2010 10:42 am

S Právom neodpovedať nemám problém, ale pociťujem dva iné problémy: anonymní prispievatelia a príspevky mimo témy. Mám návrhy na ich riešenie. K Máriovej navrhnutej štruktúre doplniť ešte Smetisko (názov je možné upraviť, pripadne navrhnúť vhodnejší). Toto by tiež bolo oddelené podobne ako fórum o diskusnom fóre a sem by bolo možné presúvať príspevky mimo témy. Treba doriešiť, kto má právo navrhnúť presun príspevku a podobne. Prípadne by sa opäť mohli zaradiť, ak existuje pre príspevok vhodnejšia téma. A anonymný príspevok by mal právo moderátor alebo aj predchádzajúci prispievateľ nechať zmazať a administrátor by mal takejto požiadavke vyhovieť. Dá sa upresniť, čo treba splniť na to aby prispievateľ nebol anonymný. Napr. pod príspevkom je podpísaný menom a priezviskom alebo má nick z mena a priezviska alebo v pravom stĺpci pri akomkoľvek nicku je uvedené meno a priezvisko. Dávam moje návrhy na diskusiu.

Milan
Milan Kolesar

Založený: So Mar 08, 2008 9:34 am

Odoslaťod Milan Maros St Nov 17, 2010 11:50 am

Mňa osobne by tiež veľmi potešilo, ak by mohli prispievať iba podpísaní užívatelia. Podpis by mohol byť akceptovaný rôznym spôsobom (príklady uviedol Milan Kolesár), ale vždy by mal byť.
Obrázok používateľa
Milan Maros

Založený: Ut Feb 05, 2008 9:06 pm

Odoslaťod Jozef St Nov 17, 2010 12:26 pm

Páni neviem či to čo uvádzate niečo vyrieši. Pán Kolesár viete, ktorá časť DF bude najviac navštevovaná? Určite "Smetisko"! Ak chcem byť anonym s menom a prípadne aj e-mailovou adresou tak aj pri opatreniach p.Maroša ním budem. Neviem prečo
sa hľadajú nejaké riešenia veď ak niekedy SŠZ zaviedol DF tak mal vedieť aké sú to riziká a teraz hľadať rôzne formy cenzúry
(lebo páni aj vaše návrhy sú istou formou cenzúrovania) hlavne pre nepriaznivé kritiky na VV či prezidenta je dosť nevhodné.
Sú možnosti: že kritizovaný bude robiť to čo p. Gregor - nereagovať, ale tým sa automatický stavia do pozície neschopného alebo bude reagovať spôsobom prezidenta a stavať si stále viac ľudí proti sebe , alebo bude seriózne diskutovať aj s opozíciou.
Riešenie treba hľadať aj u členov VV a Rady a nie len cenzúrou opozície.
Hlaváčik (stačí meno alebo aj číslo rod. listu je potrebne?)
Jozef

Založený: Po Jan 28, 2008 1:06 pm

Odoslaťod norbertsnv St Nov 17, 2010 6:05 pm

Pán Hlaváčik, nerozumiem tomu prečo práve vy, ktorý kritizujete vedenie SŠZ a napriek tomu sa neprihlasujete anonymným nickom idete obhajovať anonymných diskutérov. Snáď jedine kvôli tomu, že všetci anonymovia patria tiež k oponentom súčasného vedenia SŠZ.
norbertsnv

Založený: Po Jan 28, 2008 10:52 am

Odoslaťod Martin Huba St Nov 17, 2010 6:10 pm

Jozef, ľudia tu na fóre aj ja osobne sa radi necháme od Vás poučiť. Ako som vyrozumel z Vašich požadovačných mailov Ján Hyll už nie je vo Vašej priazni, tak je asi v opozícii v TŠC. Ako s ním teraz seriózne diskutujete? Určite ste demokrat, poraďte... Prípadne by sa mohol vyjadriť aj Janči...

Čo sa týka TŠC, nikde som nenašiel jeho koncepciu, ani ciele, ani nič... kde môžem získať nejaké relevantné informácie o činnosti? :o
Obrázok používateľa
Martin Huba

Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

Odoslaťod Jozef St Nov 17, 2010 7:11 pm

Pán Recký, prosím Vás keď niečo čítate tak aj skúste premýšľať čo tam je napísané. Keby ste tak robil tak určite by ste bol na to prišiel,že týmto som vôbec neobhajoval anonymných pisateľov len som ukazoval na to,že návrhy, ktoré boli napísané nepomôžu k odstráneniu anonymov a ani nijakými cenzúrnymi metódami sa to nepodarí. Iba ak by cenzúra dosiahla taký stupeň ako pred rokom 89, ale na to by musela asi byť určená komisia, ktorá by schvaľovala zverejnenie príspevku. :(
Jozef

Založený: Po Jan 28, 2008 1:06 pm

Ďalšia

Naspäť na Fórum o fóre SŠZ

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.