AntiSpam

Pravidlá, štruktúra, návrhy na zlepšenia, dotazy na admina

Re: FÓRUM CHESS

Odoslaťod Ondrej Danada Pi Apr 09, 2010 1:44 pm

Jogo: Z logov som vyčítal, že asi 50% botov prekonávajúcich obrázkovú ochranu nedokáže svoje konto aktivovať. Aj keď väčšina nezajde až tak ďaleko, platná adresa mi pomáha identifikovať botov dodatočne pri ručnom odstraňovaní. Niektoré živé osoby si dávajú tak šialené nicky, že ich nie je možné odlíšiť od nickov botov, ale pozrem na adresu a vidím tam nejakú ruskú doménu, z ktorej som vymazával botov už pred tým, tak vymažem aj toto. Vymazal som ručne stovky účtov, tak som získal trochu prehľad v adresách.

V tom, že keď poznám jedného, ktorému to nerobí problém, tak je v poriadku ignorovať tých, ktorí s tým problém majú?
To je podobné ako s bezbariérovými vstupmi. Začnú sa zrazu vo všetkých stavbách sveta stavať len pre to, že si zrazu niekto zmyslel, čo keď niekto na vozíku... Zákon je taký, že novostavby musia mať, staré staby nie. Toto fórum (softvér) podporu slabozrakých nemá, ale ak by ju malo, rád ju aktivujem. Do vtedy som ochotný konkrétnej reálnej postihnutej osobe ručne pomôcť.

Nie je to to isté, pripojenie na internet je na funkciu fóra nutné.
Registrácia cez mail nutná byť nemusí.

Zadať pravdivý a funkčný e-mail je nutnou podmienkou registrácie. Ak má niekto problém, nech si zmení poskytovateľa + jogové argumenty taktiež podporujem.

Zaujímavé, že existujú aj oveľa navštevovanejšie diskusie, kde to je aktuálne dnes.
Ja sa riadim tým, čo je obvyklé, nie tým, čo existuje, alebo by mohlo existovať. Existujú aj fóra, kde dokážem odoslať 100 príspevkov za minútu. Bolo by v poriadku, keby bolo toto fórum tiež také? NIe? Ale veď také existuje...

Doteraz, bez nutnosti odpovede na slovenskú otázku, sa tí boti registrovali celkom bežne aj cez mail.
Aká je pravdepodobnosť, že sa pokúsi zaregistrovať robot bez schopnosti registrácie mailom, no vybavený umelou inteligenciou tak, že rozumie slovenským otázkam?

Zjavne tomu nerozumiete. Na riešenie tak triviálneho problému, ako prekonať ani-botovskú ochranu na fóre ani zďaleka netreba umelú inteligenciu. Tu stačí hrubá sila. Bot si zistí, že odpoveď má byť číslo, zoskenuje otázku, vidí tam hromadu čísel, tak skúša všetky možné jednoduché matematické operácie - nikto nebude mať pri registrácii na fóre riešenie kvadratických rovníc ani nič podobné, aj keď ani to by nebol problém.

Práve to som myslel. Nechce sa mi veriť, že by nešlo nejako jednoducho ponastavovať, aby to išlo rovnako, no aby bola miesto obrázkovej ochrany použitá otázková.

To sa teda nastaviť nedá, ani pri registrácii sa to nedalo. Ono nič také, ako otázková ochrana neexistuje, je to povinné políčko profilu s minimálnou a maximálnou povolenou hodnotou. Aj tu bolo trochu programovania, aby sa bot z chybových hlásení nedokázal dopracovať k správnej odpovedi - odstránenie chybových hlásení typu príliž malá, príliž veľká, minimálne 15 a pod. Ak by sa malo prispievať bez registrácie, odpadá možnosť povinného políčka profilu, lebo neregistrovaní žiaden profil nemajú a bolo by potrebné to programovať celé ručne.
Obrázok používateľa
Ondrej Danada

Založený: Po Nov 17, 2008 7:17 pm

Odoslaťod O-O Pi Apr 09, 2010 2:43 pm

Toto fórum (softvér) podporu slabozrakých nemá, ale ak by ju malo, rád ju aktivujem.

Ale to je predsa veľmi divná argumentácia.
Tu nejde o "podporu slabozrakých" ale o umelo vytvorené prekážky pre nich.
Ako keby na už vybudovaný bezbariérový chodník (miesto schodov) dal niekto prekážku a potom argumentoval, že sa bezbariérový prístup robiť nebude.
Do vtedy som ochotný konkrétnej reálnej postihnutej osobe ručne pomôcť.

O to ale nemusí mať už tá osoba záujem.
Chce príspevok napísať hneď a nie až keď a či vôbec bude mať niekto čas jej pomôcť.
Ak by aj záujem mala, je pri registrácii nejaký formulár alebo kontakt na pomoc pri problémoch s registračným mailom alebo obrázkom?
Existujú aj fóra, kde dokážem odoslať 100 príspevkov za minútu. Bolo by v poriadku, keby bolo toto fórum tiež také? NIe? Ale veď také existuje..

To sa predsa dá aj tu.
Prečo by tu nejaký zaregistrovaný člen nemohol poslať za minútu 100 príspevkov, ak je naozaj rýchly? :)
Zjavne tomu nerozumiete.

Zjavne nerozumiete tomu, čo som sa pýtal.
Otázka môže byť hocaká, nemusí to byť na základe čísel a nie je problém vymyslieť otázku, na ktorú zodpovie len človek rozumejúci slovenčine.
A ak bude niekedy vo vzdialenejšej budúcnosti taký softvér, tak snáď bude vedieť aj zistiť z mailu odkaz, alebo rozlišovať znaky z obrázka.
Preto sú tie ďalšie ochrany vlastne nadbytočné.
To sa teda nastaviť nedá, ani pri registrácii sa to nedalo. Ono nič také, ako otázková ochrana neexistuje, je to povinné políčko profilu s minimálnou a maximálnou povolenou hodnotou.

Tomu teda nerozumiem. Ak sa to pri registrácii nedalo nastaviť, no nakoniec sa to nejako spraviť dalo,
čo bráni tomu aby bol skoro úplne rovnaký postup spravený aj pre posielanie príspevkov pre neregistrovaných?
Ak by to bolo treba aj spraviť "ručne", veď je to len pridanie jedného políčka a pridanie jedného príkazu na overenie, či má správnu hodnotu.

Aby bolo zrejmejšie, čo je účel týchto mojich príspevkov:
Čím bude treba spraviť viac a náročnejších a obťažujúcich krokov na to, aby mohol niekto prispieť do diskusie, tým bude tých diskutujúcich menej.
A teda bude tá diskusia menej zaujímavá, čo zase zmenší záujem ostatných, atď.
Obrázok používateľa
O-O

Založený: Po Jan 18, 2010 8:20 am

Odoslaťod jogo Pi Apr 09, 2010 2:51 pm

Ondro: mas tam jednu chybu:
- pri registracii je "Na zabránenie automatických registrácií fórum vyžaduje zadanie potvrdzovacieho kódu. Kód je zobrazený na obrázku. Ak ho nedokážete prečítať, kontaktujte administrátora fóra."
- email na administratora je: design@csweb.sk . Zislo by sa to fixnut. A tym padom vybasi aspon tie staznosti ze ked sa nemoze zaregistrovat ze ta ani nemoze kontaktovat ...
jogo [Bury Rastislav]
http://chess-calendar.eu
Obrázok používateľa
jogo

Založený: Po Jan 28, 2008 5:39 pm

Odoslaťod O-O Ne Apr 11, 2010 10:26 am

Je nastavenie obrázka postavičky pre používateľa nejako znefunkčnené?
Alebo som len neprišiel na to, ako to nastaviť?

Ešte ma napadla jedna vec:
Nebolo by dobré spraviť samostatnú sekciu pre témy o tomto fóre a prípadne tam aj presunúť niektoré už existujúce témy?
Obrázok používateľa
O-O

Založený: Po Jan 18, 2010 8:20 am

Odoslaťod Ondrej Danada Ne Apr 11, 2010 10:55 am

Ďakujem za upozornenia.

E-mailové adresy som opravil, avatary zakázané neboli, ale pri komplikovanom upgrade fóra sa poškodili niektoré nastavenia prístupových práv - už je to opravené.

Vytvárať novú sekciu pre fórum sa mi zdá byť zbytočné, vystačíme si s touto témou.
Obrázok používateľa
Ondrej Danada

Založený: Po Nov 17, 2008 7:17 pm

Re: AntiSpam

Odoslaťod LuboChess Po Jún 13, 2011 4:18 pm

Zas nám tu chodí spam "risopi" - anglické reklamy na sex http://www.forum.chess.sk/viewtopic.php?f=9&t=1169
http://www.forum.chess.sk/viewtopic.php?f=11&t=1171 , už dlho bolo od nich po Ondrejových úpravach pokoj, ale ako som si všimol i na fórum c7c5 začali chodiť "anglické reklamy" na peniaze, prácu ...
Obrázok používateľa
LuboChess

Založený: Pi Feb 01, 2008 9:11 pm

Re: AntiSpam

Odoslaťod pat Pi Mar 27, 2015 12:14 pm

Koľko máme na Slovensku veľmajstrov?: *
k 1.1.2012

Nie je tá otázka pri registrácii trochu prehnaná? Nie je to až také ľahké zistiť. Je to vhodná otázka, ak sa bude chcieť napríklad nejaká mama (nešachistka) spýtať na tréningové možnosti pre dieťa? Nebolo by lepšie tam dať niečo "normálnejšie"?
pat

Založený: Ut Mar 03, 2015 11:31 am

Predchádzajúca

Naspäť na Fórum o fóre SŠZ

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.